Myślenie ma znaczenie

Myśl 1: Nie masz wpływu na wynik

Tak, to jaki osiągniesz wynik w rywalizacji sportowej nie jest zależne tylko i wyłącznie od Ciebie. Bez względu na to jaką uprawiasz dyscyplinę możesz mieć swoje najgorsze zawody w życiu i wygrać a jednocześnie możesz zrobić na zawodach swoje najlepsze rezultaty i zająć odległe miejsca od podium. Wpływ na osiągnięty przez Ciebie wynik ma wiele czynników (dyspozycja dnia, to jak akurat Twoi przeciwnicy się czują i grają, układ gier, pogoda, sprzęt, korty, piłki, kibice którzy będą wspierać lub gwizdać, urazy itd. .) większości z tych czynników nie jesteś wstanie skontrolować. 

Myśl 2: Tu i teraz

Myślenie o wyniku odrywa Ciebie od rzeczywistości, czyli od bycia
tu i teraz. Jeśli wychodzę z nastawieniem: „muszę wygrać”, to
wszystko, co się dzieje, jest podporządkowane temu, co ma się
wydarzyć w przyszłości. W związku z tym może pojawić się
sztywność w myśleniu, poszukiwanie szybkich (nie zawsze
efektywnych) rozwiązań oraz trudności w reagowaniu na sytuacje
kryzysowe. Kiedy np. przeciwnik ma przysłowiowy „dzień konia” i
wszystko mu wchodzi, to moje nastawienie może spowodować, że
zamiast spokojnie przetrwać te sytuację, uspokoić ją, zaczynam
się denerwować i tracimy na precyzji i jakości własnego
wykonania.

Oczywiście myślenie w kategoriach „muszę wygrać zawody”
jest myśleniem, które może nam utrudniać funkcjonowanie także
przed zawodami. Za dużo myśli może utrudniać zasypianie, ciągłe
analizowanie przemęcza nasz organizm i dostarcza stresu i napięcia
zamiast rozluźnienia. Mogą pojawić się lęki w rodzaju: „a co
jeśli nie wygram?”

Nie tylko myśleniem o wygranej mogę sam sobie rzucać kłody pod
nogi, ale także myśleniem, że przegram, bo np. zawodnik przede mną
jest kilkanaście miejsc wyżej w rankingu, do tej pory z nim nie
wygrałem. Takie myślenie od razu skazuje nas na przegraną, nawet
gdyby się okazało, że akurat sportowo jesteśmy dzisiaj od
przeciwnika lepsi.

Myśl 3: Jakie myślenie w takim razie będzie wspierać wykonanie sportowe?

Po pierwsze myśl o tym, co masz do zrobienia po kolei tu i teraz – jeśli jest to czas na relaks i odpoczynek, to to jest w tym momencie najważniejsze. Korzystaj z technik relaksacyjnych, myśl o rzeczach miłych, przyjemnych. Jeśli jest czas na pobudzenie organizmu, to na tym się skupiasz. Jeśli jest rozgrzewka, to właśnie ona jest najważniejsza, powtórz w głowie plan gry, to co wiesz o swoich zadaniach na dzisiaj i to, co wiesz o przeciwniku, co może być Ci pomocne w zwycięstwie. W trakcie zawodów realizujesz plan i reagujesz na sytuacje, jesteś w tym momencie tu i teraz, to co wydarzyło się przed chwilą nie ma znaczenia, a to, co wydarzy się za chwilę, jeszcze nie nadeszło, więc nie wiesz, co to będzie. Jeśli grasz z zawodnikiem wyżej w rankingu od Ciebie, to pomyśl: „czy to jest człowiek, którego nie można ograć?” Przypomnij sobie jego wszystkie mecze, które przegrał. To pozwoli Ci uspokoić myśli i realizować swoje zadania. Jeśli widzisz, że przeciwnikowi wychodzi dzisiaj wszystko, to najlepszym sposobem będzie powrót do Twoich najlepszych zagrań, schematów, które pozwolą Ci uspokoić umysł i przeczekać burzę w korzystnej dla siebie psychicznie formie.

Pamiętaj, że trening psychologiczny jest elementem, który, jak każdy trening, powinien odbywać się regularnie, by zwiększyć efektywność Twoich sportowych zadań, szczególnie w czasie zawodów. Pomoże to unikać sytuacji, kiedy jesteś mistrzem treningów, a na zawodach zajmujesz odległe miejsce.

Myśl 4: Jedno proste ćwiczenie na koniec.

Wypisz poniżej wszystkie rzeczy, sytuacje, stany na które nie masz wpływu podczas zawodów sportowych. (Tym nie będziesz się zajmować, będziesz je traktować jako część zawodów).
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wypisz te, na które masz wpływ (to te, które będziesz mógł kontrolować i które będą istotne).
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
A teraz
Napisz, w jaki sposób będziesz reagować na sytuacje na które nie masz wpływu!!!
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….